Pereme ovčí vlnu

Jak bylo již zmíněno na úvodní stránce, ovčí vlnu u nás zpracováváme od roku 2006 a patří k našim nejstarším aktivitám. Tak asi dvakrát ročně, na jaro a na podzim, kontaktujeme chovatele ovcí v okolí, kteří nám již tradičně několik let dávají za odvoz ovčí vlnu. Tu uskladníme a pospupně odebíráme.

P1060953

Surová tzv. „potní“ vlna je materiál nevábný a někdy by člověk ani nevěřil, že z něčeho takového se dají vyrobit krásně bílé voňavé česance vlny. Naši uživatelé jsou ale šikovní a trpěliví, a tak to jde.

P1060945

V první fázi vlnu pereme. U nás se tak děje po malých množstvích v plastových dětských vaničkách. Je to poměrně jednoduché a fyzicky nenáročné. Po několika lázních přidáme jemný šampón a opatrně vlnu ručně pereme. Poté ji jemně rozložíme na mřížkové pletivo a nejlépa ve stínu dosušíme. V závislosti na ročním období a počasí tak vlna schne jeden až několik dnů.

P1060977

Vypranou a suchou vlnu několik uživatelů ručně „přetrhává“. Je to proces, kdy ručně rozvolňují jednotlivé chuchvalce vlny tak, aby se dobře česala. Zároveň při tom odstraňují i větší zbylé nečistoty, jako třeba bodláky apod. Toto je časově nejnáročnější operace. Několik uživatelů za den takto přetrhá sotva půl kila vlny. Tuto činnost mohou vykonávat i méně zdatní senioři nebo uživatelé, kterým jejich zdravotní stav nedovoluje náročnější aktivity.

P1060964

Jakmile je vlna rozmělněná, češe se na bubnové česačce. Tato operace je náročnější, než předchozí. Jednou rukou je třeba točit klikou česačky a druhou se vkládají kousky vlny. Když je na bubnu česačky dostatečný návin, a to naši zkušení uživatelé dokáží přesně vystihnout, je třeba pomocí speciální jehlice vlnu z válce sejmout. Vznikne tak „česanec“ vlny dlouhý cca 40 cm o váze 60 – 80g.

V této fázi již máme hotovou přírodní bílou vlnu. Pokud chceme vlnu barevnou, musíme ještě pokračovat.

P1060969

Pokud chceme vlnu barevnou, musíme ještě pokračovat. Při barvení vlny musíme postupovat velmi opatrně, aby nedošlo k jejímu zplstnatění. Vlna se barví v hrncích za použití přírodních či chemických barviv a nesmí projít teplotním šokem. Takto připravenou vlnu ti nejšikovnější uživatelé zpracovávají technikou suchého plstění a vznikají tak výrobky, které prezentují jejich kreativitu a mnohdy i velkou dávku trpělivosti

Ve velkém třicetilitrovém hrnci namočíme vlnu společně s octem a barvou od firmy CHEDS Praha do vlažné vody. Za občasného zamíchání na vařiči pomalu přivedeme k varu a vaříme ještě 20 minut. Poté necháme ve vodě vlnu vychladnout (někdy to trvá i 6 hodin). Následuje opět sušení na sušáku a další česání.

Vyčesaná nabarvená ovčí vlna

Když nám barva dobře „chytne“, je nám odměnou krásně barevná vlna. Jelikož však dostáváme vlnu od různých chovatelů, jsou dle plemena ovcí i vlny rozdílné a co máme vyzkoušeno s jedním druhem vlny neplatí u jiného druhu. Jedná se o přírodní proces a tak ne vždy dosáhneme za stejných okolností stejného výsledku. Naštěstí jsou naši odběratelé ve většině případů kreativní tvůrci a dokáží do výrobku zakomponovat i drobné barevné rozdíly.