Vaříme mýdlo

S vařením mýdla to je opravdu na dlouhé lokte. Už si ani nepamatuji, jak to přesně začalo, ale po jedné místní pouti kolega přišel s voňavým kusem mýdla a nějak došla řeč na to, že bychom mohli taky zkusit podobné mýdlo vyrobit. To jsme ale vůbec netušili, do čeho jdeme.

Naše mýdla

Naše mýdla

Začalo hledání různých receptur po internetu, dlouhé návštěvy knihoven, konzultace se zasvěcenými odborníky a mailování s různými institucemi. Po čase se nám podařilo dát dohromady obstojné know-how a započali jsme s výrobou. První testovací vzorky připomínaly mýdlo jenom vzdáleně a s notnou dávkou fantazie, ale ani to nás neodradilo a vylepšovali jsme dál. Ono to nic jednoduchého není. V základu se jedná o směs těch nejlepších olejů, jako je olivový, kokosový, palmový a jejich následnou saponifikaci (zmýdelnění) louhem. To ve vodní lázni za konstantní teploty po dobu několika hodin.  Ve finále pak přichází na řadu parfémování esenciálními oleji, stabilizace extraktem z grapefruitových jader, jako antioxidant používáme vitamín E, svoje dá mýdlu i extrakt z bylinek. No nic jednoduchého to není.

Když jme tak experimentovali a experimentovali, dopracovali jsme se k zajímavým a hlavně přínosným přednáškám na Mendelově univerzitě v Brně v rámci mezinárodního evropského projektu „Promoting traditional collection and use of wild plants to reduce social and economic disparities in Central Europe“. Tento projekt si kladl za cíl komplexně vyškolit skupinu zájemců ve sběru, sušení a případně dalším zpracování volně rostoucích tradičních léčivek. Přitom ale nebyly opomenuty ani přednášky z oblasti legislativy v potravinářství a kosmetice, reklamy a marketingu či správné výrobní praxe. Setkali jsme se tak s lidmi, kteří vyrábějí vynikající domácí marmelády, bylinné sirupy nebo dodávají čerstvé bylinky do restaurací.

Je libo přírodní mýdlo s třezalkovým olejem

Je libo přírodní mýdlo s třezalkovým olejem

Díky zahrnutí našich aktivit do tohoto projektu se nám dostalo odborné metodické pomoci nejenom jak sbírat, sušit a zpracovávat léčivé byliny do našich mýdel, ale celkově hlavně legislativní vedení jak dodržovat zmíněnou správnou výrobní praxi, jaké jsou hygienické podmínky pro spuštění kosmetické výrobny a jak konečný výrobek předložit k posouzení a notifikaci, aby vůbec mohl na trh.

Poučeni o správném sběru, sušení a zpracování bylinek jsme započali se sbíráním. Ve vhodných ročních obdobích jsme vyráželi s našimi uživateli do čistších regionů v okolí, na Halenkovice, k Vizovicím a podobně a sbírali. Třezalku, mateřídoušku, šalvěj, heřmánek a další bylinky. Některé jsme sušili, jiné jsme macerovali v oleji nebo v lihu. Postupně tak vznikala naše bylinná „apatyka“. Ostatní suroviny nakupujeme ve specializovaných obchodech nebo od dodavatelů. Vše je ale pod dohledem hygienické stanice při splnění všech legislativních požadavků. Např. pH měříme hned několikrát a u konečného výrobku nesmí přesáhnout hodnotu 7,5.

Celá tahle cesta od prvních začátků ke konečnému výrobku nám trvala téměř rok. Finančně nám sponzorským darem přispěla společnost Galaxia Zlín, neboť nároky přizpůsobení dílny (samostatné sklady surovin a výrobků, samostatné lednice, teplá voda mnoho dalších potřeb) k výrobě kosmetiky jsou nemalé.

nebo třeba se skořicí?

nebo třeba se skořicí?

Konečně jsme ale ve finále a máme hotový produkt – přírodní bylinné mýdlo. Jestli chcete vyzkoušet, je k mání v našem eshopu, můžete je vidět třeba i na www.fler.cz . Do budoucna plánujeme nabídnout naše mýdla i do kamenných obchodů, testujeme bylinné koupelové soli a uvidíme, co a jak dále.