Vyrábíme z kůže

Výrobky z kůže vyrábíme zásluhou dobrého člověka, pana Jaroslava Cabáka z Napajedel. Jednoho krásného dne nás navštívil u nás v Samaritánu a příjemně jsme si popovídali. Pan Cabák se věnoval několik posledních let pomoci lidem v afrických státech jako je Rwanda a Nigérie. Učil je, jak se zpracovává přírodní třísločiněná useň, jak se s ní šije a jaká je finální úprava a ošetření.

Učíme se s kůží

Učíme se s kůží

V podstatě nám přišel nabídnout podobnou pomoc. Rád by učil nás a naše uživatele, jak vyrábět zajímavé drobnosti z kůže. Velmi rychle jsme se dohodli na spolupráci. Kdo by taky odmítnul podanou pomocnou ruku.

Nejprve jsme se museli seznámit s kůžemi, i když oni to vlastně nejsou kůže, ale usně. Vysvětlil nám, jaký je základní rozdíl, mezi tzv. třísločiněnými kůžemi a rozšířenějšími chromčiněnými kůžemi, jaký je postup od návrhu přes výsek a šití až po finální úpravy hran, barvení nebo leštění. V naší dílně se budeme více věnovat práci s prvním zmíněným druhem, a to s třísločiněnými usněmi. Zajeli jsme do firmy Kumo v Jablůnce, odkud budeme kůže nakupovat.

Na další spolupráci jsme se dohodli s firmou Triop pana Václava Pátka z Fryštáku, který nám moc pomáhá s případným vysekáváním tvarů i s dovybavením dílny. Další pomoci se nám dostalo od Vizovického Botaservisu pana Háby, kde nám darovali starší průmyslový šicí stroj. Prostě bez pomoci řady dobrých lidí bychom se asi nehnuli z místa, ale dobrá věc podařila a teď začínáme i výrobky z kůží.

Tak to bude klíčenka

Tak to bude klíčenka

Zatím tedy nic složitého, máme za sebou první větší zakázku pro město Otrokovice, kde jsme vyráběli klíčenky, máme zkušenost i s opasky a na řadě jsou drobné peněženky a podobně. Nejprve na papíře načrtneme, co bychom chtěli vyrobit. Podle toho si uděláme z tvrdého papíru šablony, pěkně souměrné podle osy v poměru 1 : 1 s velikostí výrobku. Následuje vyříznutí nebo případné vyseknutí z kůže a podle výrobku podlepení. Podlepujeme textilem nebo jemnější kůží. Dále dle charakteru výrobku buďto lepíme nebo i ručně či na stroji šijeme. Ve finále můžeme barvit, leštit, voskovat….

Chtěl bych ale zdůraznit, že vyrábíme z kvalitní pravé kůže ručním zpracováním a nikoli z koženého drceného odpadu, jako je levný import rádoby koženého zboží. Třeba takový opasek. Když koupíte „pravý kožený“ někde na tržnici za osmdesát korun, nelze čekat, že by vydržel. Je to právě ta drcená lisovaná kůže, která se velice brzy rozpadne.

Naše výrobky

Naše výrobky

Naše výrobky jsou sice cenově dražší, ale jedná se o kvalitní kůži, která výdrží v pohodě léta. A taky koupí nějakého výrobku podpoříte naši dílnu, jelikož jenom když budeme prodávat, můžeme dále vyrábět.